Prof. Dr. Hanna Nita Scherler Kimdir?

Prof. Dr. Hanna Nita Scherler serbest çalışan bir klinik psikologdur. Birey ve çiftlere danışmanlık yapar, meslektaşlarına süpervizyon verir ve farklı zeminlerden kişilerin oluşturduğu gruplara kişisel gelişim hizmetleri sunar. Hasan Kalyoncu Üniversitesinde öğretim üyesidir.

Boğaziçi Üniversitesinde, İş İdaresi-Pazarlama dalından mezun olduktan sonra, aynı üniversitede Sosyal Psikoloji ve Klinik Psikoloji dallarında MA programlarını tamamlamış ve ABD SantaBarbara’daFieldingGraduate Üniversitesi’nden Klinik Psikoloji dalında doktora derecesi almıştır. Boğaziçi Üniversitesinde 4, Bilgi Üniversitesinde 18 yıl sözleşmeli öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

ABD’de Cleveland Gestalt Enstitüsünde Gestalt eğitimi almış olan Scherler, Gestalt bakış açısını bir yaşam felsefesi olarak sunduğu kişisel gelişim programları geliştirmiş ve 30 yılda, farklı yaş ve mesleklerden oluşan, 1000 den fazla kişiyi bu yaklaşım ile tanıştırmıştır.

Evrensel bilinç kavramına ilgi duymakta ve bu konuyu sunmakta olduğu kişisel gelişim programları ile ilişkilendirmektedir.

Avrupa Gestalt Terapi Derneği (EAGT) kayıtlı Gestalt terapisti olan Scherler, aynı zamanda, Avrupa Psikologlar Dernekleri Federasyonu (EFPA) tarafından verilen “Psikoterapi Uzmanlığı olan Avrupa Psikoloğu” ünvanını taşımaktadır ve Türkiye’de bu ünvanın edinilmesi sürecini yönetmek üzere kurulmuş olan Ulusal Değerlendirme Komitesi üyesidir.