Konuşmacılar

Dr. Alison Hodge


Yönetici Koçluğu Süpervizörü Dr. Alison Hodge; EMCC Türkiye Mentorluk, Koçluk ve Süpervizyon Konferansı için Türkiye’ye geliyor. Konferans konuşmasının yanı sıra gönüllü bir grup ile uygulamalı çalışma gerçekleştirecektir. 1.GÜN / 21 Kasım 2018, Çarşamba 10:00 – 11:30 Koçluk Etkini Büyüt Grup Süpervizyonunda Paralel Prosesler, Organizasyonlara Dair Bize Ne Söyler? Dr. Alison Hodge, Executive Coach and Executive Coaching Supervisor Grup Çalışmasının İçeriği: Organizasyonel sistemde neler olduğunu anlamaya yönelik olarak grup süpervizyonunda paralel süreç ile çalışmak.

Dr. Alison Hodge Kimdir?

Özgün Özmen


Özgün Özmen / ZMK Spor Koçluk, Eğitim ve Danışmanlık EMCC Türkiye Mentorluk, Koçluk ve Süpervizyon Konferansında Koçluğun Öğretmen Davranışına Etkisini anlatıyor. 2. GÜN / 22 Kasım 2018, Perşembe 14:15 – 15:00 Paralel Oturumlar 1.Oturum Koçluğun Öğretmen Davranışlarına Etkisi / Özgün Özmen, ZMK Spor Koçluk, Eğitim ve Danışmanlık Bu oturumda, Ankara ili kamu liselerinde görev yapan öğretmenlerin koçluk davranışlarını benimseme ve uygulama durumlarına ilişkin görüşlerinin belirlendiği araştırma sonuçları paylaşılacak, değerlendirilecek ve soru cevap şeklinde katılımcıların görüşlerine yer verilecektir. Araştırmada, kadın katılımcılar, meslekte 54 yaş (tükenmişlik sendromuyla ilişkili olduğu düşünülmektedir) üstü öğretmenler ve meslek lisesi öğretmenleri ile ilgili ulaşılan bulgular tartışılacak, bir kere bile olsa koçluk eğitim/seminer/konferansına katılan öğretmenlerin öğrenciler üzerinde yarattıkları koçluk etkilerinin neler olduğu paylaşılacaktır.

Özgün Özmen Kimdir?

İpek Ütün


İpek Ütün / Tribe EMCC Türkiye Mentorluk, Koçluk ve Süpervizyon Konferansı Takım Aklı, Sistemin Sesi 1. GÜN / 21 Kasım 2018, Çarşamba 3.Oturum Takım Aklı, Sistemin Sesi Çiğdem Taş Yerli, İpek Ütün, Tribe Çeşitlilik ve kapsayıcılığın önemi her yerde vurgulansa ve katılımcı olmanın gerekliliği üzerinde hemfikir olunsa da, kendinden farklı düşünenlerin görüşlerine karşı kapsayıcı olmak, o sesleri ortaya çıkmaları ve duyulmaları için teşvik etmek oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Karar verme konusunda esnekliğiniz yoksa, görüşünüzde tutkuluysanız veya haklı olduğunuzu düşünüyorsanız esneklikten ve katılımcılıktan fikir sabitliğine ve otokrasiye doğru kayarsınız. Bu sunumda bu gibi durumların yarattığı etkilerin neler olduğu ve ortak akla ve grup bilgeliğine ulaşmak için nasıl bir teşhis aracı olarak kullanabileceğinizi öğreneceksiniz. Bu süreçte tabii ki kişisel farkındalık da size eşlik edecek…

İpek Ütün Kimdir?

Çiğdem Taş Yerli


Çiğdem Taş Yerli / Tribe EMCC Türkiye Mentorluk, Koçluk ve Süpervizyon Konferansı Takım Aklı, Sistemin Sesi 1. GÜN / 21 Kasım 2018, Çarşamba 3.Oturum Takım Aklı, Sistemin Sesi Çiğdem Taş Yerli, İpek Ütün, Tribe Çeşitlilik ve kapsayıcılığın önemi her yerde vurgulansa ve katılımcı olmanın gerekliliği üzerinde hemfikir olunsa da, kendinden farklı düşünenlerin görüşlerine karşı kapsayıcı olmak, o sesleri ortaya çıkmaları ve duyulmaları için teşvik etmek oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Karar verme konusunda esnekliğiniz yoksa, görüşünüzde tutkuluysanız veya haklı olduğunuzu düşünüyorsanız esneklikten ve katılımcılıktan fikir sabitliğine ve otokrasiye doğru kayarsınız. Bu sunumda bu gibi durumların yarattığı etkilerin neler olduğu ve ortak akla ve grup bilgeliğine ulaşmak için nasıl bir teşhis aracı olarak kullanabileceğinizi öğreneceksiniz. Bu süreçte tabii ki kişisel farkındalık da size eşlik edecek…

Çiğdem Taş Yerli Kimdir?

Tuba Çal


Tuba Çal – Çelikel Eğitim Vakfı EMCC Türkiye Mentorluk, Koçluk ve Süpervizyon Konferansı Liseli Öğrenciler İçin – Yönderlik Programı 1. GÜN / 21 Kasım 2018, Çarşamba 14:50 – 15:30 Paralel Oturumlar 1.Oturum: Liseli Öğrenciler İçin – Yönderlik Programı Tuba Çal - Çelikel Eğitim Vakfı Çelikel Eğitim Vakfı 2007 yılından bu yana, 15-24 yaş arası gençler için eğitimin niteliğini artırmaya yönelik programlar geliştiriyor ve bunları uyguluyor. Bu programlardan biri olan “Yönderlik Programı” ile Çelikel Eğitim Vakfı, yönderlik desteği almaya istekli liseli gençlerle bilgi ve deneyimlerini paylaşmaya hazır profesyonel hayattan yetişkinleri buluşturuyor. Böylelikle, Çelikel Eğitim Vakfı, hem gençlerin kendilerini keşfedebilecekleri, ifade edebilecekleri ve hayallerine giden yolda desteklenecekleri, hem de Yönderlerin sonraki kuşaklara ilişkin deneyim elde edebilecekleri bir eko sistem oluşturuyor.

Tuba Çal Kimdir?

Prof. Dr. Zeynep Aycan


EMCC Türkiye Mentorluk, Koçluk ve Süpervizyon Konferansı-Koç Üniversitesi Liderlik ve Dönüşüm Programı 1. GÜN / 21 Kasım 2018 Cuma
15: 50 – 16:30 Koç Üniversitesi Liderlik ve Dönüşüm Programı/ Prof. Dr. Zeynep Aycan
Dönüşümsel Liderlik: Güç Kültüründen, Güçlendirme Kültürüne Yolculuk
Verimlilik, karlılık, büyüme 1900’ların ortasına kadar, kurumların (özellikle kar amacı güdenlerin) odaklandıkları başarı kriterleri oldu. 90’ların ortalarında bunların yeterli olmadığı anlaşılınca ‘insan faktörü’ kriterler arasına girdi. Karşımıza müşteri memnuniyeti ve çalışan memnuniyeti kavramları çıktı. Kurumların karnelerinde başarı kriterleri arasında bunlar da yer aldı. 2000’lerin başında ise, yetenek savaşları baş gösterdi. Yeni nesil yetenek, otorite altında çalışmayı sevmeyen, çabuk sıkılan, yaptığı işte anlam arayan, sürekli yeni şeyler denemek isteyen, kendini ifade etmekten çekinmeyen özellikler taşıyordu. Geleneksel kurum kültürleri bu kişiler için cazibesini yitirmişti. Sürdürülebilir başarının anahtarı olan yaratıcılık ve inovasyon ise bu tür yapılar için uzak bir hayalden öteye geçemeyecekti. Bu oturum, güç kültürünü güçlendirme kültürüne nasıl dönüştürebileceğimizi tartışacak ve yeni bir liderlik ve kültürel dönüşüm modelini nasıl hayata geçirdiğimizden bahsedecek.

Prof. Dr. Zeynep Aycan Kimdir?

Prof. Dr. Hanna Nita Scherler


EMCC Türkiye Mentorluk, Koçluk ve Süpervizyon Konferansı Zor Dönemlerde “Öz”ünü Korumak ve Dayanıklılık
2. GÜN / 22 Kasım 2018, Perşembe
11:00 – 11:40 Zor Dönemlerde “Öz”ünü Korumak ve Dayanıklılık / Prof. Dr. Hanna Nita Scherler Hepimiz zor dönemlerde “Öz”ümüzü korumak ve dayanıklılık sergilemek isteriz.
Bunu yaratmak için birtakım girişimlerde bulunmuş̧ ancak gerçekleştirememişizdir. “Zor” olarak tanımladığımız olguyu deneyimlememe gayreti içerisinde, aslında bu gayretin kendisinin zor dönemler deneyimlememize sebep olduğunu gözden kaçırabiliriz.
Bu sunumda zor dönemler, öz ve dayanıklılık kavramları tartışılarak “öz”ün korunması ve dayanıklılık kazanılmasında “zor”luk yaşanmasının, ilgili duygularla temas edilmesinin önemi vurgulanacaktır.
Bu sunum, öfke, kızgınlık, acı, endişe, kaygı, çaresizlik ve benzeri duygulara ilişkin bakış açısını değiştirmeyi hedeflemektedir. Acı, kaygı, çaresizlik, öfke gibi duygular, “öz”e ulaşmanın mesajını barındıran, farkındalıkla temas edilmeyi bekleyen değerli var oluş halleridir.

Prof. Dr. Hanna Nita Scherler Kimdir?

Mert Büyükyazgan


Mert Büyükyazgan / 3M Türkiye Genel Müdürü EMCC Türkiye Mentorluk, Koçluk ve Süpervizyon Konferansı- CEO Gözüyle Zor Zamanlarda ve Kriz Yönetiminde Koçluk ve Mentorluk Etkisi 1. GÜN / 21 Kasım 2018 Cuma 11:50 – 12:30 CEO Gözüyle Zor Zamanlarda ve Kriz Yönetiminde Koçluk ve Mentorluk Etkisi

Mert Büyükyazgan Kimdir?

Başak Demiryumruk Dikici


Başak Demiryumruk Dikici – Mercedes-Benz Türk İnsan Kaynakları Grup Müdürü EMCC Türkiye Mentorluk, Koçluk ve Süpervizyon Konferansı Mercedes-Benz Türk’te Tersine Mentorluk Uygulaması 2. GÜN / 22 Kasım 2018, Perşembe 14:50 – 15:30 Paralel Oturumlar 2.Oturum: Mercedes-Benz Türk’te Tersine Mentorluk Uygulaması - Başak Demiryumruk Dikici – Mercedes-Benz Türk İnsan Kaynakları Grup Müdürü Tersine Mentorluk uygulaması 2017’de pilot çalışma ile başladı. 2018 Nisan’da resmi olarak ilk tura, CEO ve 8 direktör gönüllü olarak katıldı, Aralık ayında yapılacak 4.seanslar ile ilk turdan mezunlar verilecek. Şirkette büyük bir heyecanla takip edilen bu programdan alınan olumlu geribildirimler sonrası, icra kurulu üyeleri ve direktörler, 2.turda gönüllü olarak mentorluk almak istediler. 2. Tur için hazırlıklar devam ederken, bu süreçte neler yaşandı, ilk başarısız pilot çalışmasından sonra neler öğrenildi, tüm deneyimleri, Mercedes-Benz Türk İnsan Kaynakları Grup Müdürü Başak Demiryumruk Dikici aktarılacak.

Başak Demiryumruk Dikici Kimdir?