Hakkında

EMCC Türkiye

EMCC (EuropeanMentoring&CoachingCouncil /Avrupa Yönderlik ve Koçluk Derneği), Dünya genelindeki mentorluk ve koçluk alanında başarılı uygulamaları teşvik etmeyi ve başarılı uygulama beklentilerini artırmayı hedeflemektedir.

EMCC mentorluk ve koçluk hizmetlerini sunan profesyoneller, bu hizmeti alan her türlü kişi ve kurumlar, mesleki eğitim ve gelişim kuruluşları,yaşam koçluğu,akademik psikoloji gibi alanları,tüm bu konuları araştıran akademisyenleri bünyesinde barındıran birleştirici bir kurumdur.

EMCC, David Megginson’un birlikte yazdıkları bir kitap hakkında, David Clutterbuck ile görüşme yaptığı 1992 yılında, EMC (Avrupa Mentorluk Merkezi) olarak hayatına başladı. 2002 yılında başlığa koçluk da eklendiğinde, EMCC (Avrupa Mentorluk ve Koçluk Merkezi) olarak yeniden isimlendirildi.

31 Aralık 2017 itibariyle EMCC’ye bağlı olan Belçika, Kıbrıs, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Romanya, İspanya, İsviçre, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna ve Birleşik Krallık olmak üzere toplam 24 ülke bulunmaktadır ve 58 ülkede toplam 4.976 üyemiz bulunmaktadır.

Yine 2017 yılı itibari ile Asya – Pasifik bölgesinde EMCC temsilciliği faaliyetleri başlamıştır.

Her ülkede yerel ve özgün bir kurum olarak faaliyetlerine devam eden EMCC Türkiye, ülkemizde 2005 yılında kurulmuş bulunan Yönderlik ve Koçluk Derneği (EMCC T) ile temsil edilmektedir.