Banu Parlar Kimdir?

 

TERRA Danışmanlık

Kurucu, Yönetici/Takım Koçu & Eğitmen

EMCC Yönetim Kurulu Üyesi

1997 yılında başladığı insan kaynakları kariyerine 2001 yılından itibaren Garanti Bankası’nda devam etmiştir. Kariyer Planlama Yöneticiliği sırasında, İK alanında pek çok uygulama ile projenin hayata geçirilmesinde aktif rol almış, Yönetici Koçluğu üzerine odaklandığı dönemin tohumlarını atmaya ise 2009 yılında başlamıştır. Uluslararası Koçluk Federasyonu-ICF tarafından akredite Adler International Learning Türkiye eğitimlerini tamamladıktan sonra (2009), Kanada merkezli Adler International Learning tarafından Toronto Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü (OISE) işbirliği ile geliştirilen ileri düzey bireysel koçluk eğitimlerini ve sertifikasyon (ACPC-Adler Certified Professional Coach) sürecini tamamlamıştır (2011). ICF akredite koçluk sertifikasyonunun (ACC- Associated Certified Coach) ardından, Team Coaching International-UK ile takım ve grup koçluğu eğitimine ve sertifikasyon sürecine katılmış, (2012), ayrıca Gestalt, Temel Kavramlar ve Metodolojisi (2013-2015) ve Gestalt Practicum (2016) Programlarını tamamlamıştır. İnsan Kaynakları Yöneticiliği döneminde gönüllü olarak yapmaya başladığı koçluğa, 2013 yılından itibaren PCC-Professional Certified Coach olarak devam etmektedir.

İnsan Kaynakları alanındaki bilgisi, deneyimi, yönetsel tecrübesi ile koçluk üzerine yurtiçi ve yurt dışında edindiği uzmanlığı ve birikimini bir araya getirerek, kurum içi koçluk tasarımı ve yöneticilere dönük koçluk uygulamasının yapılandırılmasına dönük pek çok çalışma içinde yer almıştır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan Parlar, bir meslek olarak Profesyonel Koçluk yapma kararının ardından, 1 Şubat 2012 tarihi itibarıyla, Garanti Bankası Eğitim Müdürlüğü’ne Kurumsal Profesyonel Koç olarak geçiş yapmıştır. Bu tarihten 2016 yılı Temmuz ayına kadar, profesyonel koçluk hizmeti vermenin yanında, yeni iç koçların ve yöneticilerin koçluk becerisi kazanmalarına dönük olarak gelişim programları ile yöneticilerin liderlik becerilerinin gelişimi amaçlı farklı liderlik programlarının tasarımını gerçekleştirerek eğitimler vermiştir.

Halen, liderlik, yönetici ve takım koçluğu, mentorluk ve yönetim becerileri alanında faaliyet göstermektedir. Avrupa Yönderlik ve Koçluk Derneği-EMCC Yönetim Kurulu üyesi olan Parlar, yardımseverlik koşuları düzenleyen bir STK olan Adım Adım oluşumunun icra kurulu üyeliği yapmıştır. İstanbul ve Londra’da olmak üzere çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve iki erkek çocuk sahibidir.